Problemy z wydajnością i obsługą komputera.

Nic tak nie drażni użytkowników jak spowolna czy niestabilna praca zestawu komputerowego. Przyczyn może być wiele rozważmy 2 najczęściej spotykane przyczyny:

1. Zaśmiecenie/Zawirusowanie komputera.
Komputer zaczął wolno chodzić, pojawiają się nagłe komunikaty oraz wyskakują niechciane okienka.

2. Usterkę sprzętową Komputer co jakiś czas się zacina, wyskakuje niebieskie okno z komunikatem "Zrzucanie Pamięci Fizycznej", raz da się włączyć raz nie.




anti-virus

Zasmiecenie/Zawirusowanie komputera

W pierwszym przypadku dobrą metodą jest instalacja darmowego oprogramowania wykrywającego i zwlczającego niechciane szkodniki - Malwarebytes Anti-Malware.
Po instalacji wystarczy uruchomić program
i kliknąć Skanuj (wybierając Szybkie Skanowanie). Po krótkiej chwili mamy już na ekranie listę niechcianych aplikacji, klikając Usuń pozbędziemy się ich na dobre. Uruchamiamy ponownie komputer.

Po restarcie komputera możemy zainstalować program CCleaner który usunie nam wszystkie zbędne śmieci zalegające na dysku twardym, w rejestrze oraz w plikach tymczasowych przeglądarek.

Po dokonaniu tych czynności warto zainstalować jakiekolwiek oprogramowanie anty-wirusowe (darmowe lub płatne). Polecam oprogramowanie firmy Avast. Jest to bezpłatny oraz przyjazny Anty-Wirus dla użytkowaników o mniejszym stopniu zaawansowania.

Usterka sprzętowa

Spowolniona lub niestabilna praca komputera może być spowodowana także usterką fizyczną sprzętu, najczęszcze usterki:
Zbyt wysoka temperatura pracy podzespołów,
nie stabilne parametry napięciowe zasilacza,
ogólna sprawność płyty głównej i pamięci.

Jak samemu zdiagnozować usterkę? Możemy posłużyć się zestawem programów do diagnozy uszkodzonej pamięci (memTest) i odczytu temperatur pracy komputera (HWMonitor). Program HWMonitor uruchamiany jest bezpośrednio z poziomu systemu, a temperature odczytujemy z tabelki w stanie spoczynku (bez uruchomionych dodatkowych aplikacji - idle) temperatury nie powinny być wyższe niż 45 stopni. W sytuacji obciążenia komputera (uruchomione dodatkowe aplikacji jak gry, programy graficzne itp.- stress) temperatura nie powinna przewyższać 65 - 75 Stopni.

Programy do testowania pamięci uruchamia się zazwyczaj niezależnie od systemu, ponieważ każdy system rezerwuje sobie pewny obszar w pamięci który nie może zostać zbany kiedy system jest uruchomiony. Programy tego typu nie są zalecane dla użytkowników o niskim stopniu zaawansowania.